Noor Eesti kitsekasvataja tutvustas Euroopas oma farmi

07. veebruar 2014 13:15

Euroopa noortalunike kongressil tutvustas Eestit esindanud Ida-Virumaa Rausvere küla noortalunik Martin Repinski oma kitsefarmiprojekti ning pälvis kongressi diplomi.

“See oli üleeuroopaline noortalunike kongress, kus arutati küsimusi, mis on seotud põllumajandusega ja noortega põllumajanduses,” tutvustas Martin Repinski hiljutist üritust. “Kongressile on igal riigil õigus esitada üks noortaluniku projekt. Eestist tutvustasin oma farmi mina, selleks oli mul tehtud kõne ja presentatsioon.”

Repinski esitas kongressile Eestimaa Talupidajate Keskliit. Eesti delegatsioonis olid peale kitsekasvataja veel noortalunikud Ivo Eenpalu, Karin Sepp, Egon Jürisson, Jane Mättik ja Alar Oherd.

Peaauhind läks seekord Hollandisse kõige innovaatilisema ja jätkusuutlikuma projekti eest, mille tulemusena on valminud farmikohvik, kus saavad kokku ning omavahel suhelda talunikud ja linnaelanikud.

Teisi kitsekasvatajaid noortalunike hulgas ei olnud. “Oli veini- ja viinategijaid, ka piimakarja- ja linnukasvatajaid ning muid talunikke,” tõi Repinski näiteid noortalunike tegevusaladest. “Meile esinesid ka parlamendisaadikud, Euroopa Komisjoni liikmed ja muud ametnikud. Meie patroon oli Tunne Kelam.”

Euroopa noortalunikud seisavad silmitsi teravate probleemidega, millest teravaim on põllumajanduslike majapidamiste üleminek vanadelt peremeestelt noortele. Mõnes liikmesriigis, nt Portugal, Hispaania, Itaalia, Suurbritannia ja Bulgaaria, on iga kahekümnes farmer noorem kui 55 eluaastat.

Teine kitsaskoht on noortalunike piiratud ligipääs laenudele. Põllumajanduslikku ettevõtlust pärsivad Euroopas ka kesine korraliku väljaõppe ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtu võimalus. Samuti kummitavad Euroopa põllumehi järjest suurem vajadus investeerida tootmisse, suurenevad kulutused tootmisele ning madalad kokkuostuhinnad.

Martin Repinski käivitas Eestis ainulaadse kitselüpsiplatsi ja soetas karja tõupuhtaid piimakitsi 2012. aasta algul. Ta on toonud turule pudelites kitsepiima ja kitsepiimajuustud.

Viimatine põllumajandusuuring näitas, et enamik Eesti väikemajapidamisi ei kavatse suureneda ega areneda ja väga vähesed neist taotlevad investeeringutoetusi.

Repinski juhitav R Capital OÜ seda reeglit ei kinnita. 27aastane Martin Repinski turustab peale kitsepiimatoodete ka lehmapiima ning arendab taluturismi.

Allikas